Z czego wynikają trudności w transferze prędkości z pływania 🏊♀️ indoor na 👉 open water?🏝
Czucie głębokie (proprioreceptywne)
Czucie kinestetyczne skutecznie poprawia komfort pływania. Pływacy, aby lepiej czuć wodę, golą ciało a przed samym startem podrażniają skórę poprzez dość intensywne klepanie pełną dłonią. Mając na sobie grubą piankę pływacką tracimy ten bezpośredni kontakt z wodą i przez to wyczuwanie oporów wody jest utrudnione. Dodatkowo każda pianka ogranicza nieco ruch kończyn górnych co utrudnia nam uzyskanie optymalnego zasięgu ramienia.
Rozwiązaniem może tu być użycie pianki bez rękawów.
Stres
Pływanie w wodach otwartych zwykle wiąże się z większym stresem. Woda zazwyczaj jest chłodniejsza niż na pływali a dna nie widać. Występują mniejsze lub większe fale lub pływy/ prądy. To wszystko powoduje większe napięcie mięśniowe, sztywność ruchów i płytszy oddech. Przestajemy oddychać przeponą a zaczynamy częściej wstrzymywać powietrze co powoduje większe zakwaszenie i tym samym wyższe tętno. Jeśli dodamy do tego rywalizację z innymi zawodnikami, którzy nie zawsze pływają po optymalnej linii trasy pływackiej to mamy wystarczającą liczbę stresorów. Zatem, zarówno podczas rozgrzewki w wodzie jak i tuż przed startem, warto wykonać kilka ćwiczeń oddechowych.
Niewielkie umiejętności OW
Brak doświadczenia pływania „w nogach”, słabe umiejętości nawigowania, zbyt obszerne pokonywanie boi nawrotowych, czy nieumiejętność zwiększania kadencji/ przejścia na kraul sześciouderzeniowy w trakcie wyścigu powoduje, że tracimy na OW. Niektóre z tych umiejętności trudno nabyć na pływalni, a ćwiczenia znane jako pool open water nie gwarantują nam sukcesu w wodach otwartych. Dlatego rozwiązaniem są częstsze treningi pod chmurką.
Presja wyniku
Osoby świetnie radzące sobie na pływalniach nie zawsze potrafią unieść stres związany z zawodami. Presja otoczenia oraz własne ambicje często nas mocno blokują. Blokada może być na tyle skuteczna, że ciężko nam rozluźnić się w wodzie i złapać odpowiedni rytm pływania. Rozwiązaniem jest tu częstszy udział w zawodach triathlonowych i open water.
